PMK #1 – Kitesurfing – co to w ogóle jest?

PMK #1 – Kitesurfing – co to w ogóle jest?

Pierwszy post naszego kite poradnika postanowiliśmy poświęcić słowu, które skoro tu trafiliście, najpewniej wiele razy przewinie się przez Wasze życie, czyli….

Kitesurfing

to stosunkowo młody sport wodny polegający na pływaniu na specjalnie skonstruowanej desce wykorzystując jako siłę napędową latawiec. Spotkać możecie również nazwę kiteboarding, która szerzej określa sporty deskowe, w których napędem jest latawiec. Latawiec, czyli z języka angielskiego kite, sterowany jest za pomocą tzw. baru (drążek z linkami) a cała jego moc jest „podpięta” do pilota za pomocą uprzęży (fachowo – trapezu). Jeśli już omawiamy kwestię nazewnictwa, to aby na plaży uniknąć „podśmiechujek” to zapamiętajcie raz na zawsze:

latawiec, to KITE (wymawiamy kajt) – nie nazywajcie go „kejt, kejf, kejn” czy broń Boże „parasol, parawan lub paralotnia”. Nazwa „skrzydło” też nie przyjęła się na plaży, choć aerodynamicznie latawiec ma z skrzydłem sporo wspólnego.

Kitesurfing to sport:

 • bardzo dynamiczny, amator bez większego problemu rozpędzi się na wodzie do 40-50 km/h
 • łatwy w nauce – sprawna fizycznie osoba, jest w stanie opanować podstawy  (co w tym wypadku oznacza umiejętność pływania w obie strony i wykonywanie podstawowego zwrotu) w około 10-12 godzin. Zdarzają się osoby, które dochodzą do tego etapu w nawet 6-7 godzin!
 • wbrew pozorom bardzo bezpieczny – pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, wpojonych na kursie kitesurfingu
 • umożliwiający coś, o czym człowiek zawsze marzył, czyli latanie! Kilkusekundowe skoki, na kilka metrów w górę, są w kitesurfingu osiągalne nawet po kilkunastu godzinach nauki „od zera”!
 • całoroczny –  Zimą na nogi zakładamy deskę snowboardową lub narty i jeździmy na ośnieżonym kawałku łąki, pola czy zamarzniętego jeziora – uprawiamy wtedy tzw. snowkite’ing. Jeśli wiosenno-jesienne temperatury zniechęcają Was do moczenia się w wodzie to na nogi założyć możecie mountainboard (deskę na kółkach) i jeździć po plaży, łące czy nieczynnym lotnisku. Co ważne – jeśli opanowaliście kitesurfing to inne jego odmiany nie będą stanowić dla Was najmniejszego problemu!
 • towarzyski – na „spocie” czyli w miejscu, w którym uprawia się kitesurfing bez problemu poznasz „kolegów po fachu”, z którymi szybko znajdziesz wspólny język i nawiążesz ciekawe znajomości.
 • emocjonujący – adrenalina, jaką daje kite, niezależnie od tego czy właśnie przepłynąłeś swoje pierwsze 100 metrów, wykonałeś wysoki skok czy pierwszy trick jest zawsze taka sama. Spróbujesz raz, i uzależnisz się na zawsze :)

 

Dla wielu jednak kitesurfing to nie tylko sport a…

…przede wszystkim styl życia! To pogoń za wiatrem, kontakt z naturą, wolność. To fale, triki lub ściganie się. Ilu kitesurferów, tyle znaczeń kitesurfingu. A czym dla Was jest kite? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

kitesurfing

 

2 Comments

 1. Skoro wspomnieliście już o mountainboardzie, to wymieńmy jeszcze inne możliwości wykorzystania kajta(nie koniecznie sterowanego barem… bo może być też manetkami)
  Powerkite – podskoki z latawcem(wg. mnie idealne na poczatek przygody z kajtami).
  Landkite – wygodnie siedząc z kajtem w 3-kołowym(zazwyczaj) wózku jeździmy po łące lub plaży(w tym przypadku możemy rozwijać duże prędkości)
  Icekite – łyżwy + mały kajt = niesamowity fun.
  Z całą pewnością coś pominąłem.
  Krótko mówiąc kajt daje mnóstwo możliwość, a kto raz sprobuje na 100% nie pożałuje.

  Pozdrawiam,
  Blady

 2. Hej Blady!

  No pominąłeś jeszcze kilka opcji, które można zobaczyć na tym video: https://www.youtube.com/watch?v=pxBdrEL8OWo

  😉

  W tym wpisie chcieliśmy w telegraficznym skrócie wyjaśnić co to kite, dla osób zupełnie początkujących. Wszystkie jego odmiany postaramy się opisać i wymienić w kolejnych postach.

  Fakt jest jeden – możliwości zastosowania latawca do „napędu” jest cała masa, dzięki czemu, nawet w Polsce można latać cały rok!

  Pozdrawiam
  Lussik

Submit a Comment