PMK#2 – Nauka Kitesurfingu – samodzielnie czy z instruktorem

PMK#2 – Nauka Kitesurfingu – samodzielnie czy z instruktorem

Nie tylko w przypadku kitesurfingu, nowi adepci każdego sportu zadają sobie pytanie…. zapisać się na kurs czy uczyć się samodzielnie? Aby rozwiać wasze wątpliwości, postaramy się przedstawić mocne argumenty, dlaczego warto opanować podstawy na profesjonalnym kursie kitesurfingu.

Nauka Kitesurfingu

Każdego sportu należy się nauczyć. Kitesurfing to wbrew pozorom sport łatwy, którego przy odrobinie szczęścia możemy nauczyć się w weekend. Oczywiście nie należy się na to nastawiać, choć takie przypadki się zdarzają i to nie rzadko. Zdarzyło mi się uczyć osobę, która pływała w obie strony i  zaczynała robić zwroty po 6-7 godzinach nauki! Standardowo podstawowy kurs kitesurfingu, po którym opanujemy umiejętność pływania z wiatrem w obie strony trwa około 9-12 godzin. A teraz pomyśl – jakiego sportu możesz nauczyć się w około 10 godzin? I czy będzie on tak samo emocjonujący? Z świecą można szukać!

Ale zaraz zaraz… wynik kilkunastu godzin jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku kursu kitesurfingu w profesjonalnej szkole. W tym momencie pojawia się w Waszych głowach pytanie –  a to co, nie mogę nauczyć się sam? Odpowiedź brzmi – nie polecamy. I raczej nie  znajdziecie innego kitesurfera, który poleci Wam naukę samodzielnie. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • kitesurfing to sport bezpieczny, tylko i wyłącznie pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Tego, co przekaże ci profesjonalny instruktor, nie przekaże ci „szwagier”, książka czy żaden film z youtube. Jeśli nie chcesz narażać życia czy zdrowia, swojego lub innych to nigdy nie próbuj uczyć się podstaw kitesurfingu samodzielnie.
  • do nauki potrzebny jest sprzęt. Jeśli kupisz go z myślą o samodzielnej nauce to po pierwsze możesz naciąć się na nielota z allegro,  a po drugie możesz zniszczyć go przy pierwszej próbie samodzielnej nauki. Latawce nie są ze stali, a z cienkiego dakronu więc wystarczy prosty błąd i „kasujemy” latawiec za „parę ładnych stówek” na przeszkodzie. Na początku nauki wielokrotnie będziesz uderzał latawcem o wodę. Gdy już opanujesz pływanie, to będziesz potrafił pływać „bez zamaczania” latawca. Wybierając profesjonalny kurs zużywasz latawce szkółki, co znacznie zwiększy żywotność Twojego sprzętu.
  • po co wyważać otwarte drzwi i tracić czas. Nauka samodzielnie, mimo że „za darmo” prócz sprzętu oraz zdrowia będzie kosztowała cię czas. I to dużo więcej cennego czasu, niż podczas profesjonalnego kursu. Jak już opanujesz ten sport, to zobaczysz jak cenna będzie dla Ciebie każda wietrzna godzina. Podczas gdy będziesz na plaży marnował kolejną godzinę wiatru walcząc np. z linkami, pomyśl na jakim etapie mógłbyś być decydując się na kurs z instruktorem. Uwierz nam – zaoszczędzisz naprawdę sporo wietrznych dni.
  • sprzęt  po raz kolejny. Nawet jeśli już kupisz sobie latawiec, to do nauki kitesurfingu jeden latawiec to zdecydowanie za mało. Na początku przyda się mniejszy kite, na którym łatwo i bezpiecznie opanujesz podstawy sterownia. Później będzie czas na większy latawiec, który wygeneruje odpowiednio dużo mocy by wystartować. A co jeśli wiatr będzie słabszy niż prognozowano? Ty  będziesz musiał zakończyć zabawę, a na kursie Twój instruktor po prostu napompuje jeszcze większy latawiec. Podobnie sytuacja ma się z deską. Do nauki używa się tzw. „drzwi”, czyli ogromnej deski, na której dużo łatwiej jest postawić pierwsze kroki. Kupowanie jej na własność mija się z celem – szybko z niej „wyrośniesz” a kosztuje tyle samo co docelowa deska. Natomiast nauka na mniejszej, docelowej desce będzie trwała zdecydowanie dłużej.

nauka kitesurfingu

  • nigdzie nie zdobędziesz takiej wiedzy, jaką będzie w stanie przekazać ci profesjonalny instruktor. Co z tego że  z książek czy internetu „znasz teorię” jak nie będziesz  w stanie zweryfikować swoich błędów. Nie zweryfikuje ich też „twój kolega”, gdyż do tego potrzeba setki godzin doświadczenia w nauczaniu, aby móc je zobaczyć i wyeliminować. Czasem wystarczy prosta, celna wskazówka, która później okazuje się przełomem w Twojej nauce.
  • jeśli już jesteśmy przy kolegach – to pamiętaj, że Twoi koledzy, kitesurferzy, którzy deklarują chęć pomocy  to jak „powieje” polecą od razu na wodę. Sam zobaczysz jak wciąga ten sport i nie będziesz się im dziwił. Jak już się napływają i przyjdzie czas na to by ci pomóc to… może chociażby przestać wiać…. zobaczysz jak wielka będzie Twoja irytacja.
  • po kursie w licencjonowanej szkole, otrzymasz certyfikat IKO. Przyda się do wypożyczenia sprzętu, lub umożliwi ci korzystanie  z niektórych zagranicznych spotów, gdzie bez takiej licencji np. nie będziesz mógł wykupić asekuracji.

nauka kitesurfingu

I tak można by dalej, niemal w nieskończoność. Pamiętajcie –  nauka kitesurfingu to nie żarty, mimo że na profesjonalnym kursie będziecie się świetnie bawić. Najważniejszym argumentem za wyborem kursu jest BEZPIECZEŃSTWO. Za kilkaset złotych, które należy przeznaczyć na szkolenie nie odkupicie sobie zdrowia, które można w bezmyślny sposób stracić. Uwierzcie – nie warto ryzykować.

1 Comment

  1. Cheap Fake Oakleys Free Shipping.American famous Cheap Oakleys will launch its new high-definition polarizer (HDPolarized) products in the countrys major retail chains LensCrafters glasses since May 2010. Oakley HD polarizer.Oakley HD polarizer is the perfect combination of high-definition optical performance and high-tech polarized technology, we passed all the tests of the American National Standards Institute, provides unmatched impact protection and 100% UV protection, effective protection of the eyes, with its best optical properties to provide consumers with clearer, sharper, more realistic visual images. At the same time, its breakthrough innovative technology, also effectively protect your eyes from water, snow or reflected light affect the shiny object, it is the best choice for high-brightness, high-glare environments.Fake Oakleys HD polarizer in Oakley opinion, Oakleys Sunglasses and not just a fashion items but rather a necessity.Oakleys Free Shipping pursuit of innovation created a scientific dficulty, sculptural design and a unique style of traditional thinking challenges. Oakley brand has always continued to seek opportunities to win science and technology, art into the principles of packaging, with excellent design, Cheap Fake Oakleys Free Shipping in the world already has more than 600 patents and 800 registered trademarks and become the hottest world-class brand.Cheap Oakleys Glasses products on the concept of revolution that it is the glasses comfortable, practical, artistic fusion of one. Whether it is product design or choice of materials, have been a series of advanced scientific experiments and testing to ensure its comfort and high quality, and a high degree of integration of function and fashion.OAKLEY fashion Simply put, OAKLEY fashion innovation is fascination, is a challenge to all the rules burning passion, our enthusiasm for technological innovation interested in technically demanding and precise requirements so Cheap Fake Oakleys has a unique set of science, art , hard challenge nventional thinking from the cultural heritage, and very persistent.OAKLEY it first with the most advanced sunglasses vice prestigious series to show us this extraordinary enthusiasm. OAKLEY sunglasses are always in the field of science and technology leader, because the use of high technology to make them again and again beyond the limit, and is the worlds leading, athletes engaged in different projects trial tested under all possible imaginable scenario.
    Fake Oakleys http://cheapoakleys.net

Submit a Comment